Hrvatski liječnički zbor
Hrvatsko društvo za medicinu rada

DOKUMENTI

Stres povezan s poslom u specijalista medicine rada u Hrvatskoj – pilot istraživanje

Huršidić Radulović A, Varošanec AM. Work-related stress in specialists in occupational health in Croatia: a preliminary study Arh Hig Rada Toksikol 2020;71:375-380.

Dostupno na slijedećoj POVEZNICI

Cilj ovoga istraživanja bio je procijeniti psihosocijalne rizike na radnome mjestu u skupini 70 specijalista medicine rada koji su anketirani upitnikom, osmišljenim 2016. godine u Hrvatskom zavodu za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu. Rezultat od prosječnih 119,7 bodova (±28,9; raspon: 38 – 175) od maksimalnih 275 bodova upućuje na srednju razinu stresa. U osamnaest ispitanika zabilježena je visoka razina stresa (>135 bodova). Najistaknutiji i jedini stresor koji je zabilježen u slučajevima visokoga stresa bio je pritisak na poslu, osobito administrativni poslovi te istovremeno obavljanje više poslova. Nakon što su ispitanici podijeljeni u tri skupine prema vrsti organizacije u kojoj su zaposleni, dobiveni rezultati pokazali su da specijalisti medicine rada zaposleni u javnim ustanovama imaju najvišu razinu stresa (u prosjeku 143 boda). Oni su navodili golem pritisak na poslu, preveliko radno opterećenje i lošu komunikaciju s poslodavcima, uz nedostatak potpore nadređenih. Specijalisti medicine rada zaposleni u medicinskim centrima i privatnim poliklinikama također su izloženi povećanom pritisku na poslu. Zaposlenici privatnih ustanova nisu istaknuli probleme u odnosu s nadređenima, a specijalisti zaposleni u medicinskim centrima navode  premalo radno opterećenje i zapreke u napredovanju na poslu. Razlike u odnosu s nadređenima te neslaganja i konflikti na poslu odraz su različite organizacije rada, što je potvrđeno dodatnom analizom podataka po podskupinama. Rezultati ovoga pilot-istraživanja mogli bi koristiti specijalistima medicine rada koji su uključeni u obrazovne programe u ulogama ispitivača i edukatora. Ujedno, oni upućuju na potrebu za poboljšanjem upitnika i nastavkom istraživanja koja bi mogla dati bolji uvid o ulozi različitih stresora na učinkovitost i zadovoljstvo na poslu u specijalista medicine rada.

KLJUČNE RIJEČI: liječnici; psihosocijalni rizici; stres povezan s poslom; upitnik

Provođenje testiranja na COVID-19 u ordinacijama medicine rada

Poštovane kolegice, poštovani kolege
u svrhu uključivanja mreže medicine rada u Republici Hrvatskoj u suzbijanje epidemije COVID19, na inicijativu Upravnog odbora HDMR-a, Hrvatski zavod za javno zdravstvo  uvrstio je ugovorne ordinacije medicine rada u strukturu cjepitelja protiv bolesti COVID19.
Od strane Službe za medicinu rada HZJZ-a postavljen je upit o provođenju testiranja na COVID19 u ordinacijama medicine rada.

YouTube kanal Hrvatskog društva za medicinu rada

Hrvatsko društvo za medicinu rada ima aktivan i svoj YouTube kanal.  Možete mu pristupiti na sljedećoj POVEZNICI.

Povežite se s kanalom putem klika na pretplatu. Na našem kanalu dostupne su snimke webinara "Zdrava mjesta rada smanjuju opterećenja 2020-22" - "Medicina rada i COVID-19"održanog 14.11.2020. u sklopu kampanje EU OSHE, u organizaciji Hrvatskog društva za medicInu rada, Instituta za medicinska istraživanja, pod pokroviteljstvom Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu.

Konferencija - ONKOLOŠKI PACIJENTI: „IMAMO LI PRAVO NA RAD?“ Petak, 20.11.2020. u 10:00h

Na Međunarodnoj online konferenciji predstavit ćemo rezultate istraživanja o povratku na posao onkoloških bolesnica koje je u suradnji s doc. dr. sc. Bojanom Knežević, specijalisticom medicine rada, i Ivonom Poljak, mag. psihologije, provela Udruga NISMO SAME.

Tko Konferenciju želi pratiti putem Zoom aplikacije, može je pratiti na ovom linku:
https://zoom.us/j/91655790784...
Passcode: streaming

Konferencija će biti bodovana od strane Hrvatske liječničke komore. Za prijavu bodova potrebno se prethodno registrirati preko ovog OBRASCA.

Pristup praćenju zdravstvenih radnika tijekom COVID-19 pandemije

Zdravstveni radnici presudni su za svaki zdravstveni sustav. Tijekom trajanje pandemije COVID-19 zdravstveni radnici imaju znatno povećan rizik od zaraze teškim akutnim respiratornim sindromom koronavirusom 2 (SARS-CoV-2) i kao rezultat toga mogu oboljeti. Ovisno o fazi pandemije, pacijenti s COVID-19 možda nisu glavni izvor SARS-CoV-2, a zdravstveni radnici mogu biti izloženi atipičnim bolesnicima, zaraženim članovima obitelji, kontaktima i kolegama ili živjeti u zajednici u kojoj postoji aktivni prijenos. Jasne strategije za potporu i odgovarajuće upravljanje izloženim i zaraženim zdravstvenim radnicima ključne su za osiguravanje učinkovitog upravljanja osobljem i stvaranje povjerenja na radnom mjestu. Ove strategije upravljanja trebale bi se usredotočiti na raslojavanje rizika, prikladno kliničko praćenje, pristup dijagnostici s niskim pragom i donošenje odluka o uklanjanju s posla i povratku na posao. Kreatori politike trebaju podržati zdravstvene ustanove u tumačenju smjernica tijekom pandemije koju će vjerojatno karakterizirati fluktuirajuća lokalna učestalost SARS-CoV-2 kako bi ublažili utjecaj ove pandemije na njihove zaposlenike.

12345
image

O nama

Hrvatsko društvo za medicinu rada je stručno društvo specijalista medicine rada i/ili specijalista medicine rada i športa Hrvatskog liječničkog zbora. Pridruženi članovi društva su visokoobrazovani stručnjaci drugih struka i znanstveni djelatnici koji nisu liječnici, a djeluju na području medicine rada i sporta.

Više

KONTAKT

Hrvatsko društvo za medicinu rada

Šubićeva 9
10000 Zagreb

Telefon: 01/4693-300
GMS: 091/486-1001

OIB: 60192951611
Predsjednica društva: Almenka Balenović, spec. medicine rada i športa

© 2024 Hrvatsko društvo za medicinu rada - Izrada: X-media.hr
Povratak na vrh