Ovaj priručnik nastavak je nastojanja članova Hrvatskog društva za medicinu rada Hrvatskog liječničkog zbora da trajnu stručnu edukaciju unaprijede u području promocije zdravlja na radnom mjestu, tj. primarne prevencije profesionalnih bolesti, što je i glavni stručni zadatak specijalista medicine rada i sporta. Početak tih nastojanja bio je naš prvi priručnik u ovom području »Vježbe za radnike izložene statičkim i dinamičkim opterećenjima trupa na radnom mjestu« objavljen 2013. godine. Edukaciju u području promocije zdravlja na radnom mjestu odlučili smo nastaviti u području zaštite od djelovanja tjelesnih napora na radnom mjestu, jer su ovi napori, doduše u nešto drugačijem obliku nego ranije, i dalje jedan od najvažnijih problema u medicini rada i zaštiti na radu.
Sindromi prenaprezanja gornjeg ekstremiteta povezani sa radnim mjestom su zbog svoje učestalosti i svog velikog utjecaja na radnu sposobnost izuzetno važan problem u djelatnosti medicine rada i sporta, a danas su među najčešćim profesionalnim bolestima, kako u Hrvatskoj, tako i na razini Europske Unije. Budući da se radi o kroničnim bolestima koje mogu dovesti do trajnih oštećenja funkcije gornjeg ekstremiteta i trajnog smanjenja ili gubitka radne sposobnosti, neophodna je intenzivnija aktivnost na njihovoj prevenciji. Potaknuti tim činjenicama i podacima Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, odlučili smo novi priručnik posvetiti primarnoj prevenciji profesionalnih sindroma prenaprezanja gornjih ekstremiteta.
Ovoga puta, radna skupina je, u suradnji sa stručnjakom iz područja kineziologije, sastavljena od članova Hrvatskog društva za medicinu rada i Hrvatskog društva za sportsku medicinu, što ističemo kao novi pozitivni iskorak prema boljoj integraciji medicine rada i medicine sporta kojoj sporo, ali kontinuirano prilazimo nakon zadnjih, ne tako davnih, dopuna naše specijalizacije. Zadovoljstvo nam je istaknuti da su se među autorima našli i kolege, specijalisti medicine rada i sporta, koji rade u ambulantama primarne zdravstvene zaštite. Oni su se i uz nedostatak vremena i iskustva u ovakvim poslovima hrabro prihvatili izazova pisanja ovog priručnika.
U ime svih autora ovog priručnika posebno zahvaljujemo našim recenzentima prof. dr. sc. Igoru Jukiću, doc. dr. sc. Milanu Miloševiću i Vesni Budišin, dr. med. na velikom trudu i pomoći. Svojim stručnim savjetima su nam sa kineziološkog, javnozdravstvenog i kliničkog aspekta pomogli da što bolje uskladimo interdisciplinarni sadržaj ovog priručnika.
Nadamo se da će ovaj priručnik zaživjeti kao praktična pomoć specijalistima medicine rada i sporta u svakodnevnom radu, te doprinijeti primjeni propisivanja i praćenja vježbanja za rizične radne grupe ili pojedince kao značajne usluge u ambulantama medicine rada i sporta.
Zrinka Rusan i Jelena Macan